• Kategorie
  • Szukaj
  • Klucze dynamometryczne

Klucze dynamometryczne są narzędziem, które służy do dokręcania śrub w najlepszym dla nich momencie obrotowym, takim, żeby ich nie uszkodzić lub nie przekręcić. Funkcja zatrzymywania klucza w momencie dokręcenia nazywana jest automatycznym chowaniem zapadek. Szukasz narzędzi warsztatowych dobrej jakości? Sprawdź ofertę naszego sklepu! Podczas pracy warsztatowej najczęściej spotyka się przy dokręcaniu kół, bądź w przypadku mniejszych kluczy, dokręcania świec zapłonowych. Różne klucze dynamometryczne posiadają różne zasady działania.

Klucz dynamometryczny elektroniczny dokonuje pomiaru za pomocą tensometru połączonego z drążkiem skrętnym, a o dokręceniu śruby informuje sygnał dźwiękowy. Jest to najczęściej wykorzystywany klucz w warsztatach przydomowych. Klucze dynamometryczne są jeszcze sprzęgłowe, wyzwalane, łamane, mechaniczne i wskazówkowe oraz wychylne.

Ważnym wskaźnikiem przy wyborze klucza dynamometrycznego jest wyznaczenie jego siły, a tym samym przeznaczenia do jakiego ma być używany. Do kół potrzebujemy największego momentu obrotowego od 40 do nawet 200 Nm. Do silnika około 50 Nm, do roweru w zakresie od 0 do 30 Nm, natomiast do świec samochodowych od 0 do 20 Nm.