• Kategorie
  • Szukaj
  • Mikrometry

Mikrometr to środek pomiarowy używany do mierzenia średnicy wewnętrznej i zewnętrznej niewielkich gabarytowo detali. Stosowany w przemyśle motoryzacyjnym oraz wszędzie tam, gdzie istotny jest precyzyjny pomiar. Nieoceniony w przypadku kontroli wejściowej komponentów, monitorowania procesu oraz w przypadku wyrywkowej kontroli wyrobu gotowego. Pozwala na pomiar grubości stali i prętów.

Dostępne rodzaje mikrometrów można podzielić ze względu na rodzaj końcówek pomiarowych, fachowo nazwanych jako kowadło i wrzeciono. Końcówki mogą być m.in talerzykowe, ostrzowe, punktowe i sferyczne. Dobór mikrometru zależy od detalu, jaki chcemy zmierzyć.

Pomiar jest bardzo prosty. Wystarczy pokręcać bębenek do czasu odsunięcia się od siebie kowadła i wrzeciona. W puste miejsce należy umieścić detal i dokręcić bębenek do momentu usłyszenia charakterystycznego kliku. Na podziałce głównej można odczytać wynik z dokładnością do 0,5 mm. Na podziałce dodatkowej odczytamy setne wartości.  Sprawdź ofertę narzędzi w sklepie Narzędzia Krab.