• Kategorie
  • Szukaj
  • Smarownice i tawotnice

Towotnice i smarownice mają jedną cechę wspólną, a mianowicie precyzyjne i przede wszystkim czyste zaaplikowanie smaru w określone miejsce. Są bardzo wygodnym i ułatwiającym pracę narzędziem w mechanice warsztatowej.

Wyróżnia się smarownice ręczne oraz pneumatyczne. Działanie smarownic polega na zaciąganiu tłoka przy pomocy specjalnej dźwigni lewarowej, aby masa smarująca wydostała się na zewnątrz przez dyszę. Dysze są metalowe lub elastyczne. Szukasz narzędzi warsztatowych dobrej jakości? Sprawdź ofertę naszego sklepu!

Te drugie pozwalają na smarowaniu miejsc, które z różnych względów są trudnodostępne. Na końcu dyszy znajduje się końcówka czteroszczękowa lub tzw. smarowniczki. Dzięki dokładności w nakładaniu nawet bardzo gęstych i tłustych smarów maszyny te świetnie nadają się do smarowania przegubów, łożysk, wałów czy sworzni.

Smarownice ręczne mają ten plus, że nie posiadają dodatkowego źródła zasilania, natomiast pneumatyczne tego typu zasilanie już potrzebuje, ale działają z o wiele większą siłą i pod bardzo dużym ciśnieniem.

Tawotnice, tzw. nożne, działają na takiej samej zasadzie, lecz na większą skalę, ponieważ posiadają o wiele większe pojemniki na potrzebny smar, nawet 6-litrowe.