• Kategorie
  • Szukaj
  • Strugi do drewna

Strugi do drewna to niezwykle zaawansowane narzędzie skrawające z ostrzem, które osadzone jest w korpusie. Służą one głównie do wygładzania oraz wyrównywania powierzchni drewna, ale również do wyrównywania powierzchni połączeń stolarskich oraz nadawania kształtu.

Obecnie najbardziej popularnymi strugami są strugi metalowe, pomimo tego, że to właściwie strugi drewniane są typowe dla polskiego stolarstwa. Dopiero niedawno strugi metalowe, które pochodzą z Wielkiej Brytanii i Ameryki oparte na konstrukcjach typu Norris, Bailey, czy Bedrock podbiły polski rynek i wciąż zyskują sobie coraz to większe grono wiernych fanów.

Strugi dzielą się na dwie podstawowe grupy: płaszczyznowe oraz równiaki. Te pierwsze posiadają numery od 2 do 7. Jednak ich numer nie ma bezpośredniego związku z kolejnością stosowania, a długością. Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu.

Strugi równiaki natomiast są małe, przeznaczone do użytku jedną ręką. Służą do prac wykończeniowych. Ich nóź ułożony jest pod niewielkim kontem, ustawiony fazą do góry.