W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tematowi frezów do metalu - niezastąpionych narzędzi w warsztacie każdego majsterkowicza, modelarza czy pracownika przemysłowego. Poznamy kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego frezu do metalu, a także przeanalizujemy najlepsze opcje dostępne na rynku.

Czym jest frez do metalu?

Frez do metalu to narzędzie składające się z ostrza z ząbkami, które obraca się wokół własnej osi. Jest wykorzystywane do obróbki metalu poprzez usuwanie materiału za pomocą cięcia, toczenia lub ścierania. Frezy do metalu mogą być używane w różnych rodzajach obrabiarek, takich jak tokarki, frezarki czy wiertarki, w zależności od potrzeb i rodzaju pracy.

Kluczowe czynniki przy wyborze freza do metalu

 1. Materiał obrabianego metalu: Ważne jest, aby wybrać frez odpowiedni do konkretnego materiału. Na przykład, frez do aluminium będzie miał inne właściwości i zastosowanie niż frez do stali nierdzewnej czy do żeliwa. Dobrym pomysłem jest wybór freza wykonanego z odpowiedniego materiału, który zapewni efektywne i precyzyjne cięcie.

 2. Rodzaj obróbki: Istnieje wiele różnych rodzajów frezów, z których każdy jest przeznaczony do konkretnej operacji obróbkowej. Na przykład, frez do frezowania wgłębnego będzie idealny do tworzenia rowków, a frez do frezowania bocznego sprawdzi się przy kształtowaniu krawędzi. Wybór odpowiedniego typu freza zależy od specyfiki projektu i wymagań obróbki.

 3. Średnica i kształt ostrza: Wielkość i kształt ostrza mają znaczący wpływ na rodzaj i precyzję cięcia. Frezy o większej średnicy mogą szybciej usuwać materiał, podczas gdy frezy o mniejszej średnicy są bardziej precyzyjne. Dodatkowo, kształt ostrza, tak jak płaskie, stożkowe, kulkowe czy spiralne, określa rodzaj cięcia i jego efektywność.

 4. Moc i prędkość obrotowa obrabiarki: Wybierając frez do metalu, należy dopasować go do mocy i prędkości obrotowej obrabiarki, na której będzie używany. Zbyt wolne lub zbyt szybkie obroty mogą wpłynąć negatywnie na wydajność frezowania oraz na trwałość samego narzędzia.

Najlepsze opcje frezów do metalu na rynku

 1. Frezy HSS (High-Speed Steel): Charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, co sprawia, że są odpowiednie do szerokiego zakresu zastosowań w obróbce metali.

 2. Frezy z węglików spiekanych (Carbide): Posiadają znakomitą odporność na ścieranie i są idealne do obróbki metali o dużej twardości, takich jak stali nierdzewne czy tytan.

 3. Frezowane frezy wieloostrzowe: Zapewniają szybkie i efektywne usuwanie materiału, co sprawia, że są doskonałym wyborem do zastosowań wymagających dużego tempa pracy i wysokiej precyzji.

 4. Frezowanie boczne i wzdłużne: Oferują różne typy cięcia, co czyni je wszechstronnymi narzędziami do wielu rodzajów obróbki metalu.


Kształty frezów do metalu mogą być różnorodne, dostosowane do różnych zastosowań i rodzajów obróbki. Oto kilka przykładów popularnych kształtów frezów stosowanych w obróbce metali:

 1. Frez walcowy: Posiada cylindryczne ostrze, stosowany do wykonywania prostych rowków, frezowania płaskich powierzchni oraz wiercenia otworów o różnych średnicach.

 2. Frez kulisty: Ma stożkową głowicę z zaokrąglonym końcem, używany do obróbki powierzchni zaokrąglonych, krawędzi oraz do frezowania zagłębień.

 3. Frez kątowy: Posiada ostro zakończoną głowicę pod kątem, stosowany do frezowania rowków pod kątem oraz do wykonywania krawędzi pod kątem.

 4. Frez stożkowy: Zbudowany z głowicy o stożkowym kształcie, wykorzystywany do frezowania rowków stożkowych oraz do tworzenia konusów.

 5. Frez gwintujący: Posiada specjalnie zaprojektowane ostrza do tworzenia gwintów w metalu, stosowany do gwintowania otworów w różnych rozmiarach.

 6. Frez kulisty: Ma kulisty kształt ostrza, używany do frezowania rowków kulistych oraz do tworzenia kształtów o nieregularnych krawędziach.

 7. Frez do fazowania: Służy do wykonywania faz na krawędziach metalowych elementów, usuwania ostrych krawędzi oraz do tworzenia spłaszczeń.

 8. Frez do obróbki kształtowej: Posiada specjalnie zaprojektowane ostrza do frezowania detali o złożonych kształtach, takich jak rowki, wycięcia i wgłębienia.

 9. Frez do wiercenia: Wyposażony w ostro zakończone ostrza, używany do wykonywania otworów w metalu o różnych średnicach i głębokościach.

 10. Frez do nawiercania: Służy do frezowania rowków o zróżnicowanej głębokości oraz do tworzenia specjalnych kształtów i profilów na powierzchniach metalowych.

To tylko kilka przykładów popularnych kształtów frezów do metalu, istnieje wiele innych specjalistycznych rodzajów frezów dostosowanych do konkretnych zastosowań i potrzeb w obróbce metali. Przed wyborem odpowiedniego freza warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego procesu obróbki oraz właściwościami materiału, który będzie poddawany obróbce.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego freza do metalu zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań projektu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki przed podjęciem decyzji, aby wybrać narzędzie, które zapewni najlepsze efekty obróbki.

Jakie oborty Frezów podczas frezowania metalu

Szlifowanie frezem do metalu to proces, który wymaga precyzji i odpowiednich parametrów pracy, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Wybór odpowiednich obrotów i posuwu freza zależy od rodzaju materiału oraz wymagań obróbki. Oto kilka wskazówek dotyczących parametrów pracy dla różnych rodzajów metali:

 1. Stal węglowa:

  • Obroty: W przypadku frezowania stali węglowej zaleca się stosowanie obrotów w zakresie 600-1000 RPM (obrotów na minutę).
  • Posuw: Optymalny posuw freza dla stali węglowej wynosi około 0,05 mm/obr.
 2. Aluminium:

  • Obroty: Dla aluminium zaleca się wyższe obroty, typowo w zakresie 1000-3000 RPM.
  • Posuw: Optymalny posuw freza dla aluminium wynosi około 0,1-0,2 mm/obr.
 3. Stal nierdzewna:

  • Obroty: W przypadku stali nierdzewnej najlepiej stosować niższe obroty, zazwyczaj w zakresie 500-1000 RPM.
  • Posuw: Optymalny posuw freza dla stali nierdzewnej wynosi około 0,05-0,1 mm/obr.
 4. Mosiądz:

  • Obroty: Dla mosiądzu zaleca się stosowanie średnich obrotów, typowo w zakresie 1000-2000 RPM.
  • Posuw: Optymalny posuw freza dla mosiądzu wynosi około 0,1-0,2 mm/obr.

Należy pamiętać, że podane wartości są jedynie wskazówkami i mogą się różnić w zależności od konkretnych warunków pracy, rodzaju frezowania oraz rodzaju używanego narzędzia. Zawsze warto przeprowadzić próby i dostosować parametry obróbki do konkretnego zadania oraz materiału, aby uzyskać najlepsze efekty i zachować bezpieczeństwo pracy.