Co to jest pilarka tarczowa?


Pilarka tarczowa, znana również jako piła tarczowa, to narzędzie elektryczne lub mechaniczne wykorzystywane do cięcia materiałów, takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne czy ceramika. Do cięcia wykorzystywana jest okrągła tarcza, na której znajdują się zęby lub ostrza, które obracając się rozcinają materiał. Pilarki tarczowe wykorzystywane są w różnych branżach z uwagi na ich wszechstronność. Oto kilka branż, w których są uzywane: 

 • Branża stolarska: pilarki tarczowe są niezbędne dla stolarzy do cięcia tarcicy na różne długości w celu budowy mebli, drzwi, okien i innych elementaów drewnianych. 
 • Branża budowlana: w budownictwie pilarki tarczowe są przeznaczone do cięcia desek, płyt gipsowo-kartonowych, drewna konstrukcyjnego i innych materiałów budowlanych. 
 • Przemysł metalowy: w tej gałęzi przemysłu pilarki słuzą do cięcia róznych typów metalu takich jak stal, aluminium czy miedź 
 • Przemysł kamieniarski: do cięcia kamienia na blaty, kafle, nagrobki czy elementy architektoniczne. Do cięcia wykorzystuje się tarcze diamentowe.

  Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Wybór właściwej piły tarczowej

Jeśli chodzi o obróbke drewna, posiadanie odpowiednich narzędzi może zdiałać cuda. Jednym z podstawowych narzędzi w arsenale stolarza jest piła tarczowa, zwana ,,pilarką tarczową''. Przy tak dużej liczbie narzędzi elektrychnych na rynku, skąd wiesz jaką pilarkę tarczową wybrać? W tym przewodniuku pomożemy Ci poruszać sie po świecie pił traczowych i dokonac świadomego wyboru.  

Rodzaje pił tarczowych:

 1. Ręczne pilarki tarczowe: są wszechstronne i idealnie nadają sie do różnych projektów związanych nz obróbką drewna. 
 2. Piły stołowe (ukośnice): zapewniają precyzję i stabilność, nie są mobilne.

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Rodzaj zasilania

Pilarki tarczowe na akumulator

 1. Mobilność i bezprzewodowość: pilarki tarczowe na akumulatory sa bardzo przydatne ze względu na brak przwodu zasilającego. Możesz je zabrać w miejsca, gdzie nie ma dostępu do prądu. Brak kabli rozwiązuje problem często zaplątanych przewodów zasilających.

 2. Mniejsza moc: pilarki tarczowe na akumulator mają mniejszą moc niż modele podłączone do sieci. Może to mieć wpływ na cięciu twardych materiałów 

 3. Czas paracy: zasilanie pilarek na akumulator zależy od pojemności akumulatora. Mogą być konieczne częste zmiany akumulatora oraz ładowanie. 

Pilarki tarczowe podłączone do sieci 

 1. Wysoka moc: pilarki tarczowe zasilane z sici mają wyższą moc, co sprawia, że maszyna jest mniej obciążona przy pracy.
 2. Czas pracy: nielitmitowany czas pracy, nie trzeba sie martwić o akumulator
 3. Większa waga: pilarki tarczowe na prąd stale muszą być podłączone do gniazdka, co może być niewygodne w nitkórych sytuacjach. 

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Kluczowe Cechy

 • Moc: do obróbki różych materiałów wybierz piłę tarczową o odpowiednieju mocy. 
 • Rozmiar ostrza: rozmiar ostrza wpływa na głębokość i rodzaj cięć, które możesz wykonać
 • Głębokość cięcia: określa maksymalną głębokość ciecia 
 • Możliwośc pochylania: weż pod uwage czy piła ma możliwość pochylania do wykonywania cięć ukośnych 
 • Funkcje bezpieczeństwa: poszukaj takich funkcji, jak osłony ostrzy i hamulec elektryczny

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Marki pił tarczowych


Wysokiej jakości piły tarczowe oferuje kilka renomowanych marek:

 • Bosch: Znane z trwałośći i precyzji, piły tarczowe Bosch to dobry wybór.
 • DeWalt: Pilarki tarczowe DeWalt są chwalone za swoją moc i niezawodność. 
 • Makita: Makita oferuje szeroką gamę pił tarczowych odpowiednich do róznych zadań. 
 • Milwaukee: Pilarki tarczowe Milwaukee są znane ze swojej wydajnośći i innowacyjnośći. Rozmiar tarczy w zależności od rodzaju pilarki tarczowej

Ręczne pilarki tarczowe: dla dostępnych pilarek tarczowych dostępne są tarcze o rozmiarze od 85mm 700mm. Wybór tarczy zależy od pracy jaką chcemy wykonać. Na przykład, tarcza 165mm jest idealna do prac stolarkich, ale większa umożliwia cięcie grubszych materiałów. 
Piły stojące: w przypadku pił stołowych wielkośc jest wieksza niż w przypadku pilarek tarczowych. Popularne rozmiary tarcz do pilarek stołowych to 254mm. Duża tarcza pozwala na cięcie sekcji drewna. 

Wybór tarczy do drewna w zależnośći od rodzaju pracy 

Cięcie poprzeczne: jeśli zastosujesz cięcie poprzeczne, czyli przekrój drewna w poprzek włókien, wybierz tarczę cienką o dużej luczbie małych zębów 64t, 
Cięcie wzdłużne: czyli czięcie wzdłóż włókien, uzyj tarczy z małą ilością dużych zębów 24t

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - 3 propozycje

Dewalt Pilarka tarczowa 18V 165mm 2x4,0Ah

Dewalt Pilarka tarczowa 18V to ręczna pilarka tarczowa, która zapewnia precyzję cięcia. Działa na aukmulatorze, co daje dużą mobilność. To doskonały wybór do prac stolarskich na placu budowy. 

Pilarka tarczowa akumulatorowa Metabo KS 18 LTX 57 FS

Pilarka Metabo KS 18 LTX to kolejna ręczna pilarka tarczowa, znana z wydajnośći i trwałości, Technologia Ultra-M: największa moc, oszczędne ładowanie.

Milwaukee Pilarka akumulatorowa 150mm M18FMCS-0X

Jeśli szukasz ręcznej pilarki tarczowej z dużą mocą, warto spojrzeć na Milwaukee M18FMCS-0X. Ten model znany jest z imponującej wydajnośći i trwałości, a także zasilany jest akumulatorem.

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Podsumowanie

Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać to kluczowa kwestia zapewniająca powodzenie projektów związanych z obróbką drewna. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak moc, typ zasilania, typ ostrza, środki bezpieczeństwa możesz podjąć świadomą decyzję. Pamiętaj, że nie ma jednej ,,najlepszej'' pilarki tarczowej do drewna, ponieważ wybór zależy od indywidualnych potrzeb i zasobów. Przed zakupem zastanów się, jakie funkcje będą dla ciebie najważniejsze, aby znależć pilarkę, która spełnia Twoje wymagania. 


 Jaką pilarkę tarczową do drewna wybrać - Najczęstsze pytania


Do czego słyży pilarka tarczowa do drewna? 

Pilarka tarczowa do drewna służy przede wszystkim do cięcia i kształtowania drewna. Jest to wszechstronne narzędzie, które umożliwia wykonywanie cięć prostych, ukośnych co czyni go niezbędnym przy projektach związanych z obróbka drewna. 

Jak wybrać odpowiednie ostrze do mojej pilarki tarczowej do drewna? 

Wybór odpowiedniego ostrza zalezy od rodzaju materiału, który planujesz ciąć. W przypadku drewna ostrze z węglików spiekanych o wiekszej liczbie zębów jes tidealne do czystych i precyzyjnych cięć. 

Która pilarka do drewna jest lepsza przewodowa czy bezprzewodowa?

Wybór pomiędzy urządzeniem przewodowym a bezprzzewodowym zalezy od twoich potrzeb w zakresie mobilności. Piły przewodowe zapewniają ciągłą moc, natomiast piły bezprzewodowe zapewniają mobilność ale maja ograniczona żywotnośc baterii. 

Jaki sprzęt ochronny należy nosić podczas używania pilarki tarczowej do drewna?

Zawsze noś okulary ochronne, słuchawki ochronne oraz odpowiednią odzież. Dodatkowo zaleca się maskę przeciwpyłową i rękawice robocze w celu ochrony przez pyłem i odpryskami. 

Jak często należy ostrzyć ostrza tarczy do cięcia drewna?

Częstotliwośc ostrzenia ostrzy zależy od sposobu uzytkowania. Regularnie sprawdzaj ostrze pod kątem spępienia i ostrz je w razie potrzeby, aby zachować czystośc cięcia.