Jak wykręcić urwaną śrubę: Wykrętaki do śrub, Twoje narzędzie ratunkoweCo to są wykrętaki do śrub

Wyobraź sobie sytuację: pracujesz nad projektem naprawy lub budowy, a nagle słyszysz ten odgłos – skrzypienie metalu, a potem nic. Twoja śruba się urwała. To moment, który potrafi zdemotywować każdego majsterkowicza. Ale nie martw się, istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie narzędzie – wykrętak do śrub.

Dlaczego śruby się łamią?

Zanim przejdziemy do tego, jak wykręcić urwaną śrubę, warto zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Śruby mogą się łamać z różnych powodów:

 1. Zbyt duża siła: Przy zbyt dużym momencie obrotowym lub niewłaściwej technice nakręcania, śruba może się łamać.
 2. Korozja: Jeśli śruba była narażona na wilgoć i korozję, może być trudniejsza do wykręcenia, co zwiększa ryzyko jej złamania.
 3. Niewłaściwe narzędzie: Użycie niewłaściwego wykrętaka lub nieodpowiedniej techniki może spowodować złamanie się śruby.

Narzędzia do wykręcania urwanych śrub

Aby wykręcić urwaną śrubę, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Oto kilka przydatnych opcji:

 1. Wykrętaki z wymiennymi końcówkami: Te wykrętaki są wyposażone w różne końcówki, które można dopasować do różnych rodzajów śrub.
 2. Wykrętaki udarowe: Wykrętaki te wykorzystują siłę udaru, aby pomóc w wykręceniu trudnych śrub.
 3. Wykrętaki z funkcją wiercenia: Niektóre wykrętaki mają funkcję wiercenia, co może pomóc w wybiciu śruby z materiału.
 4. Wykrętaki z uchwytem do wiertła: Pozwalają one używać wiertła do wybicia uszkodzonej śruby.

Co to są wykrętaki do śrub

Wykrętaki do śrub są narzędziami ręcznymi lub elektrycznymi używanymi do wprowadzania lub wyjmowania śrub z różnych powierzchni lub materiałów. Są one niezwykle wszechstronne i stosowane w wielu dziedzinach, od majsterkowania domowego po profesjonalne prace konstrukcyjne.

Istnieje wiele różnych rodzajów wykrętaków do śrub, z których każdy ma swoje własne zastosowania i zalety. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

 1. Wykrętaki płaskie: Posiadają płaską końcówkę, idealną do pracy ze śrubami z rowkiem prostym, które posiadają nacięcie w kształcie krzyża lub rowek.

 2. Wykrętaki krzyżakowe: Znane również jako krzyżaki, posiadają końcówkę w kształcie krzyża, która idealnie pasuje do śrub z rowkiem krzyżowym.

 3. Wykrętaki imbusowe: Zamiast końcówki płaskiej lub krzyżakowej, posiadają końcówkę w kształcie sześciokąta, idealną do pracy ze śrubami imbusowymi.

 4. Wykrętaki typu TORX: Te wykrętaki posiadają końcówkę w kształcie gwiazdy, która pasuje do śrub typu TORX, często stosowanych w elektronice i innych precyzyjnych zastosowaniach.

 5. Wykrętaki precyzyjne: Mają zazwyczaj bardzo małe końcówki i są przeznaczone do pracy z mikro-śrubami, takimi jak te stosowane w elektronice lub zegarkach.

 6. Wykrętaki udarowe: Wyposażone w mechanizm udarowy, który pomaga w usuwaniu trudnych śrub poprzez dodatkowe wibracje i siłę.

 7. Wykrętaki pneumatyczne: Wykorzystujące sprężone powietrze do generowania siły, są stosowane głównie w przemyśle.

 8. Wykrętaki akumulatorowe: Elektryczne narzędzia zasilane akumulatorem, które ułatwiają pracę ze śrubami, zwłaszcza w przypadku większych projektów lub zastosowań profesjonalnych.

Wykrętaki do śrub są niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie czy domowej skrzynce narzędziowej. Ich różnorodność i wszechstronność czynią je niezastąpionymi w wielu sytuacjach, od drobnych napraw domowych po duże projekty budowlane czy naprawcze.

Jak wykręcić urwaną śrubę: krok po kroku

Teraz, gdy masz odpowiednie narzędzia, czas przejść do działania. Oto kroki, które możesz podjąć, aby wykręcić urwaną śrubę:

 1. Ocena sytuacji: Sprawdź, jak głęboko uszkodzona jest śruba i jaki jest jej stan. To pomoże ci dobrać odpowiednią strategię.
 2. Użyj smaru lub środka penetrującego: Jeśli śruba jest zakorodowana, warto najpierw spróbować nasmarować ją specjalnym środkiem, który pomoże złagodzić korozję.
 3. Wybierz właściwy wykrętak: Wybierz wykrętak odpowiedni do rodzaju i rozmiaru śruby. Upewnij się, że dobrze dopasowujesz końcówkę do uszkodzonej śruby.
 4. Stabilizacja: Jeśli to możliwe, stabilizuj materiał wokół urwanej śruby. Może to pomóc w uniknięciu dodatkowych uszkodzeń.
 5. Delikatne naciskanie i obracanie: Delikatnie naciskaj wykrętak w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie obracaj go. Powtarzaj ten proces ostrożnie, stopniowo zwiększając siłę.
 6. Użyj dodatkowej siły: Jeśli śruba nadal się nie wykręca, spróbuj zwiększyć siłę, ale ostrożnie. Nie chcesz uszkodzić materiału otaczającego.
 7. Wymień narzędzia: Jeśli pierwszy wykrętak nie działa, spróbuj innego rodzaju lub rozmiaru wykrętaka.
 8. Użyj dodatkowych technik: Jeśli śruba nadal jest oporna, możesz spróbować wykorzystać narzędzia z funkcją wiercenia lub uderzającego. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności, aby nie uszkodzić otaczającego materiału.

Podsumowanie

Wykręcanie urwanej śruby może być frustrujące, ale odpowiednie narzędzia i techniki mogą uczynić ten proces znacznie łatwiejszym. Pamiętaj o cierpliwości i ostrożności oraz o wyborze właściwego narzędzia do konkretnej sytuacji. Z odpowiednim podejściem i wykrętakiem do śrub, nawet najtrudniejsze śruby mogą zostać wyjęte, przywracając ci poczucie kontroli nad twoim projektem majsterkowania.