Co to jest gwintownik

Gwintownik to narzędzie stosowane do wykonywania gwintów w otworach, które pozwala na montaż śrub, nakrętek czy innych elementów z gwintem. Gwintowniki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na gwintowanie otworów o różnych średnicach i głębokościach. Gwintowniki mogą być stosowane ręcznie lub za pomocą narzędzi elektrycznych, takich jak gwintowniki elektryczne. Ich główną funkcj jest precyzyjne formowanie gwintów, co umożliwia łączenie elementów w trwały sposób.

Jakie są rodzaje gwintowników do metalu? 

Rodzaje gwintowników do metalu różnią się głównie kształtem i sposobem wykonania gwintu. Oto kilka głównych rodzajów gwintowników stosowanych do metalu:

 1. Gwintowniki stożkowe: Wykorzystywane do gwintowania otworów stożkowych. Mogą być stosowane do ręcznego gwintowania otworów, ale także do maszynowego gwintowania.

 2. Gwintowniki spiralne (gwintowniki spiralno-stożkowe): Posiadają spiralny kształt i są przeznaczone do tworzenia gwintów w otworach o większych średnicach.

 3. Gwintowniki maszynowe (gwintowniki do gwintowania na sucho lub w oleju): Są używane w obrabiarkach CNC do precyzyjnego i szybkiego gwintowania otworów w metalu.

 4. Gwintowniki ręczne (gwintowniki stożkowe lub spiralne): Stosowane do ręcznego gwintowania otworów. Są powszechnie stosowane w warsztatach i przy montażu elementów metalowych.

 5. Gwintowniki do gwintowania poprzecznego (gwintowniki poprzeczne): Wykorzystywane do wykonywania gwintów poprzecznych na wałkach, walcach i innych elementach metalowych.

 6. Gwintowniki do gwintowania lewoskrętnego: Stosowane do tworzenia gwintów, które są skręcone w lewo. Często używane w specjalistycznych zastosowaniach lub do montażu elementów, które mają być trwale połączone.

Wybór odpowiedniego rodzaju gwintownika zależy od wymiarów otworu, materiału, w którym ma być wykonywany gwint, oraz wymagań dotyczących precyzji i wytrzymałości połączenia.

Czym smarować podczas gwintowania w metalu?


Podczas gwintowania otworów w metalu ważne jest odpowiednie smarowanie narzędzi, takich jak gwintowniki, aby ułatwić proces i zapewnić lepszą jakość gwintu. Oto kilka powszechnie stosowanych substancji do smarowania podczas gwintowania:

 1. Olej do gwintowania: Specjalne oleje lub emulsje wodne, zaprojektowane do stosowania podczas gwintowania, zapewniają odpowiednie smarowanie narzędzia i obniżają tarcie podczas obróbki.

 2. Smar do gwintowania: Specjalne smary do gwintowania, zawierające dodatki antyoksydacyjne i antykorozyjne, zapewniają optymalne warunki obróbki i chronią narzędzia przed zużyciem.

 3. Płyn do chłodzenia i smarowania: Niektóre płyny do chłodzenia i smarowania, używane w obróbce metalu, mogą być również stosowane podczas gwintowania, aby zapewnić chłodzenie narzędzia i redukcję tarcia.

 4. Oliwa lub olej skrawający: W przypadku braku specjalnych smarów do gwintowania, można użyć oliwy lub oleju skrawającego do smarowania narzędzi podczas gwintowania.

Wybór odpowiedniego smaru do gwintowania zależy od rodzaju metalu, rodzaju narzędzia i wymagań dotyczących jakości gwintu. Ważne jest również regularne smarowanie narzędzi podczas procesu gwintowania, aby zapewnić płynną obróbkę i minimalizację zużycia narzędzi.


Jak gwintować otwór w metalu?

Gwintowanie otworów to jedna z kluczowych umiejętności w warsztacie każdego majsterkowicza czy profesjonalisty. Precyzyjne i wytrzymałe gwinty są niezbędne do prawidłowego montażu elementów, takich jak śruby, nakrętki czy wkręty. W tym artykule omówię kroki, porady i tricki dotyczące gwintowania otworów, abyś mógł wykonać tę czynność sprawnie i skutecznie.

 1. Przygotowanie otworu: Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu pod gwint. Upewnij się, że otwór jest dokładnie wycentrowany i ma odpowiednią średnicę. Możesz użyć wiertła stożkowego lub narzędzia do rozwiercania, aby uzyskać odpowiednią średnicę otworu.

 2. Wybór narzędzia: Gwintowanie można wykonać za pomocą ręcznego gwintownika lub narzędzia elektrycznego, takiego jak gwintownik elektryczny. Wybierz narzędzie odpowiednie dla rodzaju materiału, który gwintujesz oraz dla wymiarów otworu.

 3. Smarowanie: Przed przystąpieniem do gwintowania zaleca się smarowanie narzędzia i otworu specjalnym smarem do gwintów. Smarowanie ułatwia ruch gwintownika i zapobiega przegrzewaniu się narzędzia oraz materiału.

 4. Stabilizacja: Upewnij się, że otwór oraz materiał są stabilne podczas gwintowania. Trzymaj narzędzie prosto i równo, aby uniknąć skosów lub zniekształceń gwintu.

 5. Stopień gwintu: W zależności od potrzeb, możesz wybrać gwint pełny lub częściowy. Gwint pełny jest bardziej trwały, ale wymaga dokładnego przygotowania otworu. Gwint częściowy może być szybszy do wykonania, ale może być mniej trwały.

 6. Kontrola głębokości: Kontroluj głębokość gwintowania, aby upewnić się, że gwint jest wystarczająco głęboki, ale nie za głęboki. Nadmierna głębokość może osłabić materiał, podczas gdy zbyt płytki gwint może być niewystarczający do zamocowania elementu.

 7. Czyszczenie: Po zakończeniu gwintowania, oczyść otwór z ewentualnych pozostałości materiału i smaru. Sprawdź również jakość i dokładność wykonanego gwintu, aby upewnić się, że spełnia on Twoje wymagania.

Gwintowanie otworów może być skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim przygotowaniem, narzędziami i techniką można osiągnąć doskonałe rezultaty. Pamietaj o powyższych poradach i trickach podczas pracy nad Twoim następnym projektem!